3.09.2021

Uzak Doğu Mutfağına Yakın Bakış   

Her kültürün kendi yaşam koşulları, ve sosyo-ekonomik durumuyla ilgili olarak geliştirdiği bir yemek kültürü vardır.  Hayata bakışımız ve bu bakıştan çıkardığımız, yaşantımızı sürdürürken bize sunulan şartlar ve bununla birlikte gelişen yaşam şeklimiz beslenme şeklimize ve içeriğine de büyük oranda etki eder.

  

Bilirsiniz ki farklılıklar her zaman ilgi çekicidir. Dünya düzeni kurulduğundan bu yana kainatta varlığını sürdürmeye kendini adamış olan her birey farklı olanlardaki güzellikleri arayıp durmuştur. Bize her zaman farklı gelmiş ve gelecek olan mutfakların arasında ise Uzak Doğu mutfağı her daim başı çekecektir. Aslına bakarsanız Uzak Doğu mutfağı sadece bizlerin ilgisini çekmemiş bütün Dünya mutfakları arasında bir ilgi odağı olmuştur.

  

Uzak Doğu’nun yaşam şekillerindeki sadelik ve dinginlik adeta mutfaklarına ve yemek kültürlerine de yansımış durumda. Uzak Doğu’nun tarihine baktığımız zaman da az pişirme, doymak için küçük lokmalar, yavaş yemek yemek hatta ne bulursa onu yemek bir dönem yaşanmış olan yokluğun en büyük işaretleri. Bu konuda en köklü ve iyi gastronomi çalışmalarını Japon mutfağında görmekteyiz. Japon mutfağı, pek çok deneyenin nitelendirmesiyle olağanüstü lezzetli ve sunum konusunda belki de Dünya’nın en iyisi. Özenle kesilen her sebze adeta bir sanat eserini bir araya getiren nadide parçalardan biri. Sadece gösterişli ve sunum konusunda iddialı değil aynı zamanda sağlıklı yöntemlerle ve insan ömrünü uzatacak şekilde pişirilmektedir.

  

Nerdeyse pek çok yemekleri lokmayla yenebilecek tarzda olmasından sebep burada da pratik ve zamanı kullanmaya yönelik bir tasarruf kendini göstermekte. Tabi adamlar zamanı ve zamanın kullanımının önemine ayrıca değer veriyorlar. Sizlere bu sade ve zarif lezzetlerden oluşan damak şöleni yaşayacağınız günler diliyorum…