Peynir Dosyası

Yazar admin 20/11/2017 0 Yorumlar

1 Camembert

Beyaz küflü kabuğu ve yumuşak dokusuyla brie’yle benzer özellikler taşıyan bir diğer Fransız da camembert. Her ne kadar ilk üretildiği günden bugüne yapımında inek sütü kullanılıyorsa da keçi sütü hatta inek ve keçi sütü karışımıyla da camembert üretmek mümkün. Yaklaşık yedi kilo sütten bir kilo camembert elde edildiği göz önünde bulundurulursa ne kadar yağlı bir peynir olduğu, yağlı olduğu kadar da lezzetli olduğu kolaylıkla tahmin edilebilir. Tatlılarla oldukça uyumlu bir peynir olan camembert peynir tabaklarında mutlaka bulunmalı.

2 Mozzarella

İtalyanların çok tercih ettikleri, buffalo sütünden yapılan İtalyan orijinli bembeyaz bir peynir mozzarella. Hatta bizde de üretimi yapılıyor ancak buffalo sütünden değil, inek sütünden... Mozzarella-domates ikilisi ise artık bir klasik ancak mozzarella’yla kuracağınız sofraları bu ikiliyle sınırlamayın; salatalarda, pizzalarda ve kolay eridiği için fırında pişireceğiniz yemeklerde de mozzarella kullanabilirsiniz.

3 Gravyer 

Bize Rusya’dan gelen bir peynir olan gravyerin yapımını yabancı ustalardan öğrenen Kars yöresi üreticileri işin üstesinden gelmiş. Tam yağlı inek sütünden yapılan, koyu sarı renge ve iri gözeneklere sahip Kars gravyerinin doğal ve zorlu yapım süreci tamamlandığında ortaya harika bir lezzet çıkıyor. Gravyerin tadına varmak istiyorsanız tek başına yemelisiniz; bir kadeh Cabarnet Sauvignon iyi bir eşlikçi olabilir.

4 Parmesan

İtalya’nın Parma bölgesinde üretilen İtalyan orijinli bir peynir parmesan. Yemeklerle ve şarapla çok uyumlu sert yapıda ve kuvvetli bir aromaya sahip olan parmesan özellikle salatalar ve makarnalarla mükemmel bir uyum içinde.

5 Edam

Adını Hollanda’nın Edam kasabasından alam peynir inek sütünden yapılıyor. Hafif ve lezzetli bir peynir edam. Tatlılarla ve meyvelerle mükemmel uyum sağlıyor. Peynir tabağınızda edam varsa bir kadeh cabarnet sauvignon almayı da ihmal etmeyin.

6 Hellim

Hellim, Kıbrıs Rumlarının deyişiyle ‘halloumi’, bir Kıbrıs peyniri. Bizdeki üretimi ise Akdeniz Bölgesi civarında... Mozzarella’yla benzerliğiyle bilinen hellim geleneksel yöntemlerle inek, koyun ya da keçi sütünden yapılıyor. Pişirilerek yenmesi tavsiye edilen hellimin tavası ve ızgarası harika oluyor. Hele bir de asma yaprağına sarılıp ızgarada pişirildiyse değmesin kimse keyfinize.

7 Gouda

Hollanda’nın Gouda bölgesinde üretilen ve bölgenin adıyla anılan ünlü gouda peyniri, sadece Hollanda’da değil tüm dünyada en çok tüketilen peynirler arasında... Yapımında inek sütü kullanılan gouda orta sertlikte, sarı ve yağlı bir peynir. Gouda sizin de peynirinizse biraz meyve ve bir kadeh şarapla eşleştirmenizi tavsiye ediyoruz.

8 Cheddar

Ünlü İngiliz peyniri cheddar bugün sadece İngiltere’de değil tüm dünyada üretiliyor. Tam yağlı inek sütünden yapılan cheddar, aroması kuvvetli, sert bir peynir. Tost, sandviç ve kanepelere ayrı bir lezzet kattığı gibi yemeklerde de başarılı sonuçlar çıkarıyor. Hatta Türk damak tadına göre çeşitlendirilen kimyonlu, sarımsaklı versiyonları da mevcut. Bir parça eski cheddar’ın yanında bir kadeh chardonnay tavsiyemiz...

9 Brie

Fransız orijinli bir peynir brie. İsmini üretildiği Fransız bölgesi Brie’den alıyor. Charlemagne’ın Brie Manastırı’nda tattığı ve beğendiği söylenen brie peyniri, beyaz küflü kabuklu, yumuşak ve orta yağlı bir peynir. İnek sütünden üretilen brie taze meyvelerle ve kanepelerle de gayet uyumlu.

10 Roquefort

İlk üretimi Fransa’nın Roquefort kasabasında yapılan küflü, keskin tatlı, kremsi bir Fransız peyniri roquefort. Roquefort ‘un yapımında kullanılan küf ise özel bir yöntemle kızartılan çavdar ekmeğinin kurutulması ve sonrasında rutubetlendirilerek yumuşatılmasıyla elde ediliyor. Şarapla özellikle de tatlı kırmızı şaraplarla iyi giden roquefort’la harika soslar hazırlayabilirsiniz.

11 Emmental

Fondülerin vazgeçilmez malzemelerinden olan emmental lezzetli, aromatik bir İsviçre peyniri. İnek sütünden yapılıyor. Tat olarak Kars gravyerini andırıyor, ancak daha sert bir yapısı var. Bir kadeh Narince ile uyumlu bir çift olabilirler.

 

Etiketler: peynir-dosyası