Chia Tohumu Faydaları

Yazar admin 02/06/2017 0 Yorumlar

28 gram Chia tohumunda 11 gram lif bulunmakta.

Vücudun günlük fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için alınması gereken lif miktarı ise yaş aralığına göre değişmektedir.

Özellikle besinlerden alınan lifler kalın bağırsağın yerine getirdiği işlevlerde iyileşme, kanda bulunan kolesterol seviyesini düşürme, tokluk kan glukoz ve insülini azaltma gibi faydaları da içinde barındırır.

Hindide bulunan triptofan adlı amino asit, aynı zamanda Chia tohumunda da vardır. Triptofan daha kolay doymanızı, daha rahat uyumanızı, ve daha iyi hissetmenizi sağlar.

Cleaveland Clinic'e göre, Chia tohumları kan basıncını düzenleyip, iyi kolesterolü arttırırken LDL ve trigliseridi düşürür. Kalbiniz için iyi haber!

Aztek ve Maya'lılar Chia tohumlarını enerji ve dayanıklılıklarını arttırmak için kullanırlarmış.

Yerliler arasında ‘’koşu gıdası’’ olarak da adlandırılan Chia tohumları, savaşa giderken veya müsabakaya katılırken jel olarak tüketilirmiş.

Yapılan bir araştırmaya göre; bugün de aynı faydaların geçerli olduğunu gösteriyor.

Koşu ve dayanıklılık sporları yapacak iki grubun birine Chia tohumundan yapılan bir enerji jeli diğerine standart bir enerji içeceği verildiğinde performansları arasında fark olmadığı tespit edilmiş.

28 gramlık Chia tohumu günlük kalsiyum ihtiyacınızın yüzde 18’ini karşılar. Kalsiyum diş ve kemik sağlığınız için önemlidir ve osteoporozu önler.

28 gramıyla günlük fosfor ihtiyacınızın %27sini karşılayan Chia tohumları, vücudun protein işlemesine ve hücre tamirine yardımcı olur.

Manganez sıkça bilinen bir besin olmasa da, sağlığımız için önemlidir: kemiklere iyi gelir ve vücudun biyotin ve tiyamin gibi besinleri kullanmasına yardımcı olur. 28 gramlık Chia tohumunda günlük manganez ihtiyacınızın %30'u vardır.

Chia tohumları glüten içermez. Ancak glütenli gıdalar işleyen tesislerden gelmediğine dikkat etmeniz gerekir.